diplomsko delo univerzitetnega študija

Povzetek

V teoretičnem delu diplomskega dela smo opredelili policijsko delovanje v skupnosti in sorodne teme. Z ustrezno navedbo virov smo uporabili literaturo, v kateri razni avtorji s teorijami in raziskavami opredeljujejo policijsko delovanje v skupnosti. To delovanje je delovanje policije na modern način, in sicer v sodelovanju s krajani. Takšen način delovanja naj bi bil veliko bolj uspešen kot tradicionalen način delovanja policije. Ugotavljamo, da imajo ljudje strah pred viktimizacijo in kriminaliteto, predvsem starejše ženske. Na to pa imajo pomembno vlogo mediji, ki aktualne dogodke mnogokrat prikažejo v takšni luči, ki pritegne ljudi, tako da ljudje to spremljajo in se za to zanimajo. S tem pa ljudem vcepijo strah in občutek ogroženosti, ki kljub zmanjšanju kriminalitete ne izgine. Opredelili smo nekaj elementov za preprečevanje kriminalitete in dva izmed njih sta načrtovanje in oblikovanje okolja, s čimer lahko dosežemo večjo preglednost v okolju in zmanjšamo kriminaliteto. V povezavi s tem smo se dotaknili tudi merjenja kriminalitete, in sicer, kako in na kašen način izmerimo kriminaliteto ter kakšne so pomanjkljivosti statistike. Osredotočili smo se tudi na zgodovinski potek policijskega dela v skupnosti, predvsem za Slovenijo, pri kateri smo opazili, da ta dejavnost še ni tako razvita in bo treba še delati na tem področju. V drugem delu diplomskega dela smo opravili raziskavo in rezultate tudi analizirali ter interpretirali. Raziskavo smo opravili tako, da smo anketni vprašalnik razdelili ljudem na območju Štepanjskega naselja in dobili rezultate 140 anketirancev s slučajnim izborom in demografskimi podatki. V zaključnem delu smo se lotili hipotez, jih preverili in argumentirali. Z raziskavo smo ugotovili, da se prebivalci Štepanjskega naselja počutijo dokaj varno v okolju, kjer živijo, strah pred viktimizacijo in kriminaliteto pa vendarle obstaja. Kriminaliteta in nered ne predstavljata posebnega problema na tem območju, vsaj tako zaznavajo prebivalci. Občutijo skupnostno povezanost in menijo, da bi si med seboj pomagali v kriznih razmerah.

Ključne besede

policija;policijsko delo;policijsko delo v skupnosti;urbana okolja;preprečevanje kriminalitete;primeri;diplomske naloge;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.11 - Diplomsko delo
Organizacija: UM FVV - Fakulteta za varnostne vede
Založnik: A. Ičanović]
UDK: 351.741(043.2)
COBISS: 2920938 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 1213
Št. prenosov: 182
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni povzetek: In the theoretical part of the thesis we have identified a police operation in the community and related topics. With an appropriate indication of the resources we used literature in which various authors with their theory and research defining policing in the community. Police operation in community policing in a modern way and in collaboration with local residents. This mode of operation would be much more effective than the traditional way of the police. We find that people have a fear of victimization and crime especially older women. At this could have an important role to play media that current events often appear in such a light that attracts people to people to monitor and interested. In this way, people inoculated fear and feeling threatened, despite a reduction in crime disappears. We have identified some elements to prevent crime and one of them in the planning and design of the environment, as this can achieve greater transparency in the environment and reduce crime. In this context, we also discussed the measure crime and if so, how and in what way crime is measured and what are the disadvantages of statistics. We focused on the historical course of police work in the community especially for Slovenia, in which we see that this activity is not so much developed and will be required to work in this field. In the second part of the thesis, we conducted a survey and the results analyzed and interpreted. The research was conducted by questionnaire and also was distributed in the area Štepanjsko the village and get the results of the 140 respondents randomly selecting and demographic data. In the final part we deal with hypotheses, test them and argued. Research has shown that the inhabitants of the village Štepanjsko feel fairly safe in the environment where they live, fear of victimization and crime, however, exist. Krminaliteto and disorder poses no particular problem in this area, at least as perceived by residents. Experience community cohesion, and believe that you would help each other in times of crisis.
URN: URN:SI:UM:
Vrsta dela (COBISS): Diplomsko delo/naloga
Komentar na gradivo: Univ. v Mariboru, Fak. za varnostne vede, Ljubljana
Strani: 58 str.
ID: 8731034
Priporočena dela:
, študija primera dveh slovenskih nevladnih organizacij
, diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko delo
, diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varstvoslovje
, diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko delo