Sekundarni povzetek: |
Klor (Cl2) je poznan kot zelo učinkovito sredstvo za namene razkuževanja. Posledično se pogosto uporablja za dezinfekcijo prehrambenih obratov, v industriji pijač, v bolnišnicah, itd. Zelo razširjena je tudi njegova uporaba za namene dezinfekcije voda, za katero pa so značilne določene negativne lastnosti, obravnavane v magistrskem delu. Za proizvodnjo klora obstaja več različnih metod. Izmed vseh metod je najbolj razširjen klor-alkalijski proces. Kljub velikim tehnološkim izboljšavam tega procesa, ki so posledica uporabe novih elektrodnih materialov ter optimizacije, ta proizvodnja še vedno porabi velike količine energije, kar je posledično povezano z izpusti toplogrednih plinov. Poleg tega se količina njegove proizvodnje še vedno povečuje. Alternative, kot so različne elektrokemijske metode, zahtevajo uporabo plemenitih kovin, ki pa so zelo drage.
V tej nalogi je bila izdelana elektroda, s pomočjo katere je možno proizvajati klor na cenovno ugoden način. Elektroda je bila sestavljena iz več plasti, in sicer je osnovo predstavljalo borofloat steklo, ki je bilo prekrito s plastjo kroma (Cr) ter zlata (Au), čemur je sledilo srebro (Ag). Da je bila elektroda zmožna proizvajati klor, se je zadnja plast prekrila še s slojem srebrovega klorida (AgCl), kar je bilo narejeno s pomočjo potenciostatske metode pri napetostih med 0,2 V ter 0,4 V vs Ag/AgCl (3 M KCl). Pri tem postopku se je kot elektrolit uporabila 0,2 M vodna raztopina kalijevega klorida (KCl). Ugotovljeno je bilo, da je plast AgCl na elektrodi pod vplivom sončne svetlobe razpadla na srebro ter klor, posledično se je v vodni raztopini tvorila hipoklorova kislina. Negativna stran te reakcije se je nato pokazala pri stabilnosti elektrode, katero je po določeni stopnji obratovanja bilo nemogoče popolnoma regenerirati z novo plastjo AgCl. To je nato imelo učinek na količino sintetizirane hipoklorove kisline, ki je bila zmanjšana. Količina proizvedene hipoklorove kisline se je v nalogi določala s pomočjo metode, ki temelji na razgradnji metil oranža. Pri tej metodi se količina razgrajene organske barve, ki jo povzroči hipoklorova kislina, določi z UV/Vis spektrofotometrom. Za namene kontinuirnega načina proizvodnje hipoklorove kisline je bila izdelana tudi mikrofluidna naprava. V to napravo sta bili vgrajeni dve Ag/AgCl elektrodi, ki sta se nahajali med vtočnim in iztočnim delom, po katerem je tekel fluid. Osnovo za mikrofluidno napravo je predstavljalo borofloat steklo, ki je bilo prekrito s polydimethylsiloxane polimerom, imenovanim PDMS. Naprava je omogočala tudi regeneracijo elektrod po končani sintezi hipoklorove kisline, ki se je izvedla na enak način, kot sama tvorba AgCl plasti. Zaradi nizkih napetosti (do 1 V), ki so potrebne za ta postopek, se pri tem lahko uporabijo komercialno dostopne baterije.
Ag/AgCl elektrode so bile testirane pod različnimi pogoji, ki so zajemali dalj trajajoče eksperimente pri statičnih ter kontinuirnih pogojih, bodisi v mikrofluidni napravi ali pa v foto-elektrokemičnih celicah različnih velikosti. Med foto-katalitično proizvodnjo hipoklorove kisline so se spreminjale morfološke lastnosti elektrode, katere je bilo možno spremljati s pomočjo vrstičnega elektronskega mikroskopa (SEM). Ta pristop se je tudi uporabil za raziskave površin elektrod pri različnih stopnjah tvorbe hipoklorove kisline. Obenem se je uporabila tudi rentgenska praškovna difrakcija (XRD), s pomočjo katere so se pridobile informacije glede samega mehanizma elektrode.
Glede na dobljene rezultate je možno sklepati, da bi Ag/AgCl elektroda ob dodatnih izboljšavah njene stabilnosti lahko bila potencialno uporabljena pri aplikacijah povezanih s kloriranjem površin ter voda. V tem primeru, bi se lahko dezinfekcija izvedla na cenovno ugoden način, temelječ na postopku foto-katalize. |