diplomsko delo
Tanja Murn (Avtor), Katarina Vogel-Mikuš (Mentor)

Povzetek

Mesto Idrija je znano po 500-letnem rudarjenju živega srebra (Hg), ki spada med najbolj strupena (an)organska onesnažila. Tekom procesa pridobivanja Hg se je kar četrtina celotne proizvodnje sprostila v okolje. Posledično je to vplivalo na tamkajšnje rastline in mikrobe v tleh, ki so se bili primorani prilagoditi na onesnaževanje z razvojem različnih tolerančnih mehanizmov. Namen raziskave je bil ugotoviti, kako inokulacija sončnic z različnimi talnimi mikrobi vpliva na privzem Hg in na njeno rast. Mikrobe smo izolirali iz prsti nabrane na njivi za Biotehniško fakulteto (MIBF) in na vrtu v Idriji (MII), uporabili pa smo tudi komercialni mikrobni inokulum EM (Micronatura) (MIEM). Določili smo suho maso korenin in poganjkov ter vsebnost fotosinteznih pigmentov. Koncentracije Hg smo določili z metodo masne spektroskopije z induktivno sklopljeno plazmo (ICP-MS). Pri tem smo potrdili hipotezo, da so koncentracije Hg v koreninah večje kot v poganjkih in da MII negativno vpliva na privzem Hg. Hkrati smo zavrnili hipotezo, da MII v prisotnosti Hg vpliva na boljšo rast sončnic. Biomasa korenin in koncentracija Hg je bila največja pri sončnicah, ki so bile izpostavljene MIEM.

Ključne besede

Idrija;mikrobni inokulum;akumulacija v sončnicah;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.11 - Diplomsko delo
Organizacija: UL PEF - Pedagoška fakulteta
Založnik: [T. Murn]
UDK: 573.4(043.2)
COBISS: 11216713 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 624
Št. prenosov: 103
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: Effects of different soil microbial communities on the uptake of mercury in sunflower (Helianthus annuus L.)
Sekundarni povzetek: Idrija is a small city known for its 500 year history of mercury (Hg) mining, one of the most toxic (an)organic pollutants. A quarter of the processed mercury was lost in the surrounding countryside. Therefore the plants and microbes growing in such environment were forced to adapt by developing of different tolerance mechanisms. The goal of this study was to investigate the effects of different soil microbial communities on the uptake of mercury and growth and development of sunflower. The microbes were isolated from soil collected in the field near Biotechnical Faculty (MIBF) and in the garden in Idrija (MII). Commercial microbial inoculum EM (Micronatura) (MIEM) was also utilized. Dry weight of roots and shoots and the concentrations of photosynthetic pigments were determined. The mercury levels were determined by Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry (ICP-MS). Our results show that Hg is mainly concentrated in sunflower roots. We have confirmed the hypothesis that MII negatively affects Hg uptake and rejected the hypothesis that MII increases the sunflower growth in the presence of mercury when compared to the other treatments. The biomass of roots and shoots was the biggest in the sunflowers inoculated with MIEM in the substrate with Hg.
Sekundarne ključne besede: biology;biologija;
Vrsta datoteke: application/pdf
Vrsta dela (COBISS): Diplomsko delo/naloga
Komentar na gradivo: Univ. Ljubljana, Pedagoška fak., Kemija in biologija
Strani: VIII, 37 f.
ID: 9175303