diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko delo
Danijela Panić (Avtor), Branko Lobnikar (Mentor)

Povzetek

V ožji in širši družbi obstajajo definirana pravila, kjer velja, da so nekatera dejanja in vedenja dopustna in nekatera ne. Družba se skozi čas spreminja, s tem pa tudi način življenja in definirana pravila. Uresničevanje potencialov in živeti v stiku z drugimi je povezano s kvalitetnim življenjem vseh. Za kvalitetno življenje in pristen odnos med ljudmi je ključnega pomena spoštovanje človekovih pravic in osebnih meja posameznikov. V diplomskem delu je poudarek na nasilju nad moškimi, ki je javnosti manj znano kot nasilje nad ženskami. Moške žrtve nasilja se ne izpostavljajo, ker ne želijo, da se jim kdo na ta račun posmehuje, zato se je odkrivanja nasilja nad moškimi treba lotiti na primeren in pazljiv način. Moški v takih situacijah niso osveščeni, kam se lahko zatečejo po pomoč. Diplomsko delo zajema definicijo nasilja nad moškimi v primerjavi z nasiljem nad ženskami in opis, kako se moški z nasilneži spopadajo. Jasno je vidno, da niso samo moški tisti, ki izvajajo nasilje nad ženskami, temveč je realnost takšna, da so moški različnih skupin enako ranljivi in prizadeti. Za moške žrtve nasilja lahko jemljemo moške različnih starosti in statusov, kot so odrasli moški, starostniki, brezdomci in homoseksualci. Za odkrivanje nasilja nad moškimi smo izbrali intervju z nekaterimi žrtvami nasilja in nasilje nad moškimi predstavili skozi njihovo življenjsko zgodbo. Analizirali smo osebna pogovora dveh žrtev nasilja, rezultat pri obeh pa je pokazal, da sta bili žrtvi izpostavljeni psihični obliki nasilja. Prav tako je pogovor s strokovno delavko CSD pokazal, da so moški deležni psihičnega pritiska bolj kot katere koli druge oblike nasilja. Iz vseh treh pogovorov je bilo mogoče razbrati, da psihično nasilje nad moškimi nastaja predvsem v partnerski zvezi in ga izvajajo partnerice, traja pa nekaj let. Strokovna delavka je v pogovoru povedala, da vsak, ki se obrne na CSD po pomoč, to tudi dobi. Žrtvi pa sta v pogovoru delo CSD ocenili kot površno in nestrokovno ter v takšno institucijo nimata veliko zaupanja.

Ključne besede

nasilje;moški;žrtve;odkrivanje;preprečevanje;feminizem;viktimizacija;diplomske naloge;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.11 - Diplomsko delo
Organizacija: UM FVV - Fakulteta za varnostne vede
Založnik: D. Panić]
UDK: 343.62(043.2)
COBISS: 3315946 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 1224
Št. prenosov: 162
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: Exposing violence against men
Sekundarni povzetek: Defined rules exist in the narrower and broader society, where we can distinguish between permissible and impermissible acts and behaviours. Society undergoes changes over time, which also affects the way of life and our defined rules. The realization of potential and life in accordance with others are associated with quality of life for all of us. In order to achieve both quality of life and a genuine relationship between people, it is essential to respect human rights and personal boundaries between individuals. The thesis focuses on violence against men, which is much less known to the general public as is violence against women. Male victims of violence are less willing to be exposed, because they do not want to be mocked. Consequently, the detection of violence against men needs to be addressed in an appropriate and careful manner, since men in such situations are not aware, where they can find help. The thesis examines the definitions of violence against men in relation to violence against women and describes how men cope with their violators. It is clearly evident that it is not merely men who are violent against women, but the reality is that men of different groups are equally affected. Male victims can be males of various ages, such as: adult men, the elderly, the homeless and homosexuals. In order to detect cases of violence against men, we selected interviews with some of the victims of it, where violence against men is presented through their life story. We have analyzed the personal conversation between two victims of violence, and the result showed us that the victims were exposed to psychological forms of violence. Also, the conversation with the social worker showed us that men receive psychological pressure, more than any other form of violence. From all three conversations it was clear that psychological violence against men is produced primarily in a relationship or by a partner and lasts for a few years. Social service worker said in the interview that anyone who turns to the social service for help, he gets one. After talking with the victims they described the service as sloppy and unprofessional, and they do not have a lot of confidence in such an institution.
Sekundarne ključne besede: men;women;physical violence;rape;feminism;domestic violence;relationship;partnership;vulnerability;masculinity;
URN: URN:SI:UM:
Vrsta dela (COBISS): Diplomsko delo/naloga
Komentar na gradivo: Univ. v Mariboru, Fak. za varnostne vede, Ljubljana
Strani: 38 str.
ID: 9576630
Priporočena dela:
, diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko delo
, diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varstvoslovje
, magistrsko delo
, diplomsko delo