Sekundarni povzetek: |
Uvod: Tvegano in škodljivo pitje alkohola je pomembna zdravstvena, socialna in ekonomska tema v Sloveniji, ki se dotika vseh starostnih skupin prebivalstva. Pitje alkohola je dobro raziskano med osnovnošolci in srednješolsko mladino, malo pa je podatkov o pitju alkohola med študenti.
Metode: Izvedena je bila presečna raziskava med študenti prvih in četrtih letnikov Univerze v Mariboru, ki so obiskali obvezni preventivni zdravniški pregled med oktobrom 2009 in majem 2010. V okviru tega pregleda so izpolnili tudi neanonimni vprašalnik o življenjskem slogu, ki je med drugim vključeval vprašalnik AUDIT-C za oceno pitja alkohola ter vprašanja glede kajenja in rabe prepovedanih drog.
Rezultati: V analizo je bilo vključenih 3130 študentov, od tega je bilo 1219 (38,9 %) moških. S presejalnim testom je bilo prepoznanih 871 (27,8 %) tveganih pivcev. Največji odstotek tveganih pivcev je bil med študenti višje lesarske šole, najnižji pa med študenti visoke zdravstvene šole. Med študenti, ki so jih zdravniki opredelili za bolj zdrave, je bilo statistično značilno manj tveganih pivcev (p=0,015). Med študenti s povišanim indeksom telesne mase je bilo statistično značilno več tveganih pivcev (p=0,012). Spremenljivke, ki so bile pri multivariantni analizi neodvisno povezane s tveganim pitjem, so bile slabo zdravstveno stanje (p=0,044), moški spol (p<0,001), vsakodnevno uživanje ocvrte hrane (p=0,017), kajenje (p<0,001), raba prepovedanih drog (p<0,001), študij na Fakulteti za gradbeništvo (p=0,006) in ne biti študent Visoke zdravstvene šole (p=0,002).
Zaključek: Glede na ugotovljen velik odstotek tveganih pivcev bi bilo treba za študente uvesti strukturiran preventivni program za zmanjšanje pitja alkohola, ki bi vključeval tudi aktivnosti v zvezi s kajenjem in prepovedanimi drogami. |