Sekundarni povzetek: |
Izhodišča: Raziskave kažejo, da otroci, ki so žrtve spolne zlorabe, dolgo časa ne spregovorijo o svojih doživetjih. Za to obstajajo številni razlogi. Naš namen je bil ugotoviti, kako se razkritje kaže na Slovenskem, predvsem pa, kako na razkritje vpliva materin odziv na otrokove obtožbe.
Metode: Retrospektivno smo izvedli kvantitativno in kvalitativno analizo 73 sodnih mnenj o sumih storjenih spolnih zlorab, opravljenih v zadnjih 10 letih. V raziskavo smo vključili žrtve ženskega spola, storilec pa je bil v vseh primerih odrasel moški. Izvedenec, ki je o sodnih primerih podal mnenje, je bil v vseh primerih ista oseba.
Rezultati: Pokazalo se je, da so žrtve spolne zlorabe stare od 4 do 15 let, v povprečju pa 11,5 leta. Okrog dve tretjini teh deklic sta zlorabo doživeli v družini (61,6%), nekaj več kot tretjina pa zunaj družine (38,4%). Žrtve, ki so bile deležne materine opore in pomoči, so potrebovale okrog 9 mesecev, da so razkrile zlorabo, tiste, ki podpore matere niso bile deležne, pa so imele večje težave in so o zlorabi spregovorile šele po nekaj letih (M=6,9 leta).
Zaključek: Za deklico, ki je žrtev spolne zlorabe, je izrednega pomena, da v materi prepozna zaupanja vredno osebo. Posebno, če se zloraba pojavi v družini, lahko materina podpora pripomore k prekinitvi zlorabe, omili njene travmatske učinke in zmanjša njene dolgotrajne negativne posledice. |