delo diplomskega seminarja
Simona Tadina (Avtor), Darja Boršič (Mentor)

Povzetek

Vključevanje v mednarodno okolje bo postal nujen proces za preživetje podjetij, saj postajajo domači trgi za osvajanje želenih ciljev preveč nasičeni. V delu diplomskega seminarja je opisana ena izmed mnogih oblik prestopa nacionalnih ter regionalnih meja, in sicer neposredne tuje investicije. Investitorji se za investiranje v določeno državo odločajo na osnovi motivov in ovir v tej državi, politično ureditev ter investicijskih spodbud, ki so v vedno bolj razširjenem mednarodnem poslovanju skoraj nujne in samoumevne, saj se investitorji že v osnovi odločajo predvsem za države z atraktivnejšimi spodbudami. Neposredne tuje investicije v Sloveniji se že od leta 1994 povečujejo, z izjemo v letih 2001 in 2009, ko so bile negativne glede na predhodno leto. Država, ki največ investira v Slovenijo je Avstrija tako po vrednosti kot tudi po številu naložb. Dejavnost, v kateri imajo tujci v Sloveniji največ naložb, je finančna storitev razen zavarovalništva in pokojninskih skladov. Slovenski investitorji so v tujino začeli investirati že v letu 1950. Takrat se je šele začela razvijati internacionalizacija in neposredne tuje investicije, večji prvi razcvet pa je bil leta 1990. Slovenska podjetja so začela prestopati meje zaradi premajhnega domačega trga. Največ slovenskih naložb je v državah bivše Jugoslavije. Vlagajo pa najpogosteje v dejavnosti finančnih storitev razen zavarovalništva in pokojninskih skladov.

Ključne besede

tuje investicije;direktne investicije;Slovenija;tveganje;investitorji;mednarodni tokovi kapitala;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Izvor: Maribor
Tipologija: 2.11 - Diplomsko delo
Organizacija: UM EPF - Ekonomsko-poslovna fakulteta
Založnik: [S. Tadina]
UDK: 339.727.22
COBISS: 11252508 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 1026
Št. prenosov: 86
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: Characteristics of foreign direct investment in Slovenia
Sekundarni povzetek: Involvment into the international environment will become an obligatory process for survival of companies, because the domestic markets are becoming over saturated. A part of the diploma describes one of many forms of stepping across national and regional borders, that is foreign direct investments. Investors decide where to invest based on the sort and number of motivational factors and barriers in some country, taxes, political arrangement and investment stimulations are also an important factor in their decisions, those are almost obligatory and self-evident in more and more expanded international business, because the investors decide mostly for countries with most attractive stimulations. Foreign direct investments in Slovenia have been increasing since 1994, except in 2001 and 2009, when they decreased in comparison to the previous year. The country that invests in Slovenia the most is Austria, according to value as well as to the number of investments. The activity where the foreigners have the most investments in Slovenia is financial service, apart from insurance and retirement funds. Slovene investors started to invest abroad in 1950. That is when the internationalization and foreign direct investments began to develop; the first bigger blossoming was in 1990. Slovene companies started to cross boarders because of too small domestic market. The most Slovene investments are in the countries of former Yugoslavia. They mostly invest into services of financial services, apart from insurance and retirement funds.
Sekundarne ključne besede: Foreign direct investment;risks;motivation;barriers;incentives;Slovenia.;
URN: URN:SI:UM:
Vrsta dela (COBISS): Delo diplomskega seminarja/zaključno seminarsko delo/naloga
Komentar na gradivo: Univ. v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fak.
Strani: 43 str.
Ključne besede (UDK): social sciences;družbene vede;economics;economic science;ekonomija;ekonomske vede;trade;commerce;international economic relations;world economy;trgovina;tržišče;marketing;international finance;mednarodne finance;mednarodna plačila;mednarodni denarni trg in trg kapitala;mednarodne banke;
ID: 992752