diplomsko delo
Alja Pilih (Avtor), Darja Senčur Peček (Mentor)

Povzetek

V diplomskem delu je obravnavana problematika dela in zaposlovanja na črno.Delo in zaposlovanje na črno sta pojava, ki ju najdemo v vseh državah, v vseh gospodarstvih in v vseh političnih sistemih. Za delo na črno se šteje opravljanje kakršne koli dejavnosti, ki jo opravlja podjetje ali samostojni podjetnik in je nima vpisane v sodni register ali če nima z zakonom predpisanih listin o izpolnjevanju pogojev za opravljanje registrirane dejavnosti oziroma priglašene pri pristojnem organu, kot tudi če podjetje ali samostojni podjetnik opravlja dejavnost kljub začasni prepovedi opravljanja dejavnosti. Za zaposlovanje na črno pa zakon šteje vsakršno omogočanje dela delavcev (domačih in tujih oseb ter oseb brez državljanstva) s strani delodajalcev (podjetij in samostojnih podjetnikov) v nasprotju z delovno pravno zakonodajo (če se ne sklene niti pogodba o zaposlitvi niti pogodba civilnega prava) ali v nasprotju z zakonsko ureditvijo zaposlovanja tujih oseb in če delavca niso prijavili na zavod za zdravstveno zavarovanje ter na zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Kriza pa je čas, ko je dela in zaposlovanja na črno, ki sta prepovedani in kaznivi dejanji, običajno več kot kdaj prej. Največ dela in zaposlovanja na črno se pri nas opravlja v gradbeništvu, prevozništvu, gostinstvu, turizmu in pri storitvah, kot so čiščenje, frizerstvo in šiviljstvo ... Za delavce v vseh teh dejavnostih delodajalci ne plačujejo socialnih prispevkov, nimajo pa niti nobenih pravic, ki izhajajo iz kolektivnih pogodb. Diplomsko delo v prvem delu obsega pojem sive ekonomije s kratkim zgodovinskim pregledom omenjenega pojma na našem območju ter nastanek slovenske zakonodaje, ki ureja področje dela in zaposlovanja na črno, osrednji del pa obsega pravno ureditev dela in zaposlovanja na črno v Republiki Sloveniji, nadzor in sankcioniranje ter predlagano novelo Zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, ki pa na junijskem referendumu ni uspela. Predstavljeni so tudi ukrepi za preprečevanje dela in zaposlovanja na črno v nekaterih evropskih državah.V zadnjem delu diplomskega dela je zajet anketni vprašalnik, ki je bil izveden z namenom, da se ugotovi, kolikšna je razširjenost dela in zaposlovanja na črno med anketiranci ter kakšni so njihovi pogledi na to temo.

Ključne besede

delovno pravo;siva ekonomija;delo na črno;diplomska dela;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Izvor: Celje
Tipologija: 2.11 - Diplomsko delo
Organizacija: UM PF - Pravna fakulteta
Založnik: [A. Pilih]
UDK: 34(043.2)
COBISS: 4302635 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 3955
Št. prenosov: 609
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: BLACK MARKET LABOUR IN THE REPUBLIC OF SLOVENIA
Sekundarni povzetek: The diploma deals with the issue on gray economy labour and employment. Gray economy labour and employment are phenomena found in all of the states, economies and political systems. Gray economy labour consists of any work done by a company or an independent contractor and is not entered in the register of companies, or said work falls outside the jurisdiction of registered activities; it also pertains to the company or an independent contractor continuing work despite the temporary prohibition of activities. Gray economy employment, on the other hand, consists of any work opportunities (domestic and foreign persons, and stateless persons), provided by the employers (companies and independent contractors), contrary to the employment legislation (if no employment or civil law contract is signed) or contrary to the legal regulation of foreign person employment and if a worker is not signed for health insurance or not registered in pension security and health institute. The crisis comes when gray economy labour and employment, which are forbidden and criminal activities, rise to uncontrollable levels. In Slovenia the phenomena are most present in construction work, transportation, catering industry, tourism, and services, such as cleaning, hairdressing and tailoring. Workers in all of these activities are not paid social contributions and have no collective contract rights. The first part of the diploma comprises of the concept of gray economy with a brief historical overview in Slovenia and the beginnings of the Slovenian legislation concerning gray economy labour and employment; the central part comprises of legal arrangements of gray economy labour and employment in the Republic of Slovenia, control and penalties, suggested regulation regarding the law of gray economy labour and employment, which was not accepted on the referendum in June 2011. Also included is the presentation of measures taken against the gray economy labour and employment in certain European countries. The final part consists of a survey regarding the spread of gray economy labour and employment among the population and how they view the phenomena.
Sekundarne ključne besede: gray economy;gray economy labour;gray economy employment;reasons for the increase;control;prevention.;
URN: URN:SI:UM:
Vrsta dela (COBISS): Diplomsko delo
Komentar na gradivo: Univ. v Mariboru, Pravna fak.
Strani: 73 str.
Ključne besede (UDK): social sciences;družbene vede;law;jurisprudence;pravo;pravoznanstvo;
ID: 993826