magistrsko delo

Povzetek

Namen magistrskega dela je ugotoviti, na kakšen način lahko učitelji zgodovine pristopijo k obravnavanju občutljivih tem pri osnovnošolcih. V teoretičnem delu smo ugotovili, da ne obstaja natančne definicije v slovenskem ali tujem prostoru, ki bi nam odgovorila na vprašanje, kaj so občutljive teme pri zgodovini. Poučevanje občutljivih tem naj bi bilo ključno za razumevanje sveta, v katerem učenec živi, in je zato že samo po sebi pomemben izobraževalni cilj zgodovine, h kateremu bi morali vsi učitelji strmeti in ga poskušati doseči. V nalogi so opisani primeri občutljivih tem pri pouku zgodovine v Sloveniji (problematika domobranstva, druga svetovna vojna in otroci ter holokavst na Slovenskem) ter primera za pouk zgodovine v Veliki Britaniji (Severna Irska in holokavst). Obstajajo deklaracije, smernice in priporočila za poučevanje in učenje o holokavstu, vendar v njih ne najdemo definicije občutljivih tem ali bolj konkretnega načina za učinkovito poučevanje o drugih občutljivih temah, izjema je holokavst. Rezultati polstrukturiranih intervjujev z učitelji zgodovine in anketni odgovori devetošolcev iz štirih različnih osnovnih šol po Sloveniji so pokazali njihovo mnenje o občutljivih temah. Magistrsko delo dokazuje, da je takšna tema v slovenskem prostoru aktualna in zanimiva, saj so še danes teme, ki slovenski narod delijo na dva različna pola. Predvsem je pomembno, da se učitelji obravnave občutljivih tem pri zgodovini lotijo premišljeno in z željo, da bi s pomočjo učbeniškega gradiva pri učencih vzbudili kritično mišljenje o zgodovinskih dejstvih, dogodkih in virih.

Ključne besede

občutljive teme;pouk;zgodovina;osnovna šola;poučevanje;kontroverznost;priporočila;strategije;bolonjska magistrska dela;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.09 - Magistrsko delo
Organizacija: UL FF - Filozofska fakulteta
Založnik: [K. Gradišnik]
UDK: 37.091.3:93/94
COBISS: 117323523 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 73
Št. prenosov: 47
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: Teaching sensitive issues in history in elementary school
Sekundarni povzetek: The main concept of the master's thesis focuses on finding out how can teachers of history approach to teaching sensitive issues in elementary schools. In the theoretical part of the project we have found out that there is no precise definition in Slovenian or any other areas that would answer the question of what sensitive topics in history are. Teaching sensitive issues is supposed to be the key to understanding the world where the pupil live, therefore, in and of itself, it is an important educational goal in teaching history. All the teachers should strive to achieve this goal. The thesis describes the examples of sensitive issues in history teaching in Slovenia (the issue of home guard, the children in the Second World War, the Holocaust in Slovenia) and two examples for history teaching in the United Kingdom (Northern Ireland and the Holocaust). There are declarations, guidelines and recommendations for teaching and learning about the Holocaust, but there is no definition of sensitive topics, and there is no concrete way to teach effectivelly about sensitive topics except the Holocaust. In this survey the results of semi-structured interviews with history teachers and the ninth-grade students in four different elementary schools in Slovenia reveal their opinions about sensitive issues. The master's thesis proves that teaching sensitive issues is a topical and interesting theme in Slovenia, because the topics even now devide Slovenian nation into two different poles. But above all it is important that teachers thoughtfully present sensitive topics in history using the textbook material in order to encourage students to think critically about historical facts, events and sources.
Sekundarne ključne besede: sensitive issues;lessons;history;elementary school;teaching;controversy;strategies;recommendations;
Vrsta dela (COBISS): Magistrsko delo/naloga
Študijski program: 0
Konec prepovedi (OpenAIRE): 1970-01-01
Komentar na gradivo: Univ. v Ljubljani, Filozofska fak., Oddelek za zgodovino
Strani: 236 str.
ID: 15711357