diplomsko delo
Eva Barle (Avtor), Maja Hmelak (Mentor)

Povzetek

Namen zaključnega dela z naslovom Vloga spremljevalca otroka v vrtcu je opredeliti vlogo spremljevalcev otrok v vrtcu in raziskati usposobljenost le-teh za izvajanje določenih nalog, s katerimi se srečujejo pri vsakodnevnem delu. V teoretičnem delu smo na začetku postavili zakonodajni okvir, ki opredeljuje spremljevalca otroka v slovenskem vzgojno-izobraževalnem prostoru, njegovo vlogo in naloge, s katerimi se srečuje v praksi, problematiko usposobljenosti in pričakovane osebnostne lastnosti spremljevalca otroka v vrtcu. Ker je za uspešno delo spremljevalca ključno sodelovanje, smo raziskali izzive in morebitne ovire pri sodelovanju s starši, vzgojiteljem in ostalimi strokovnimi delavci, ki so pomembno vključeni v delo z otrokom s posebnimi potrebami. Na koncu smo podrobneje predstavili timsko delo, ki je kot tako vse bolj razširjeno v vzgoji in izobraževanju in predstavlja tudi ključ do uspešnega sodelovanja. Za namen empiričnega dela diplomskega dela smo pripravili dva anketna vprašalnika, enega namenjena spremljevalcem otroka v vrtcu, drugega pa za vzgojitelje, v katerih oddelke so vključeni otroci s posebnimi potrebami. Z omenjenima vprašalnikoma smo želeli raziskati, kako spremljevalci vidijo svojo vlogo v vrtcu in kakšna je njihova vloga skozi oči vzgojiteljev. V raziskavo je bilo vključenih 81 pedagoških delavcev (32 spremljevalcev ter 49 vzgojiteljev).

Ključne besede

diplomska dela;spremljevalci otrok;vrtci;sodelovanje;timsko delo;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.11 - Diplomsko delo
Organizacija: UM PEF - Pedagoška fakulteta
Založnik: [E. Barle]
UDK: 373.2:376(043.2)
COBISS: 63387395 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 1524
Št. prenosov: 303
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: The role of a child's assistant in the kindergarten
Sekundarni povzetek: The purpose of the final paper entitled "The Role of a Child's Assistant in Kindergarten" was to define the role of children's assistants in kindergarten and to investigate their ability to perform specific tasks that they encounter in their daily work. In the theoretical part, weI initially established the legislative framework that defines the child's assistant in the Slovenian educational space, his/her role and tasks encountered in practice, the issue of qualifications, and the expected personality traits of the child's assistant in kindergarten. As cooperation is key to successful work, we explored the challenges and potential obstacles in working with parents, educators, and other professionals who are significantly involved in working with a child with special needs. In the end, we also presented teamwork in greater detail, which is increasingly widespread in education and is also the key to successful cooperation. For the empirical part of the diploma thesis, we prepared two questionnaires, one intended for the child's assistants in kindergarten, and the other for the educators in whose departments the children with special needs are included. With the above-mentioned questionnaires, we wanted to investigate how the assistants see their role in kindergarten and their role through the educators' eyes. The research included 81 pedagogical workers (32 assistants and 49 educators).
Sekundarne ključne besede: theses;childrenʼs assistants;kindergartens;cooperation;teamwork;Univerzitetna in visokošolska dela;
Vrsta dela (COBISS): Diplomsko delo/naloga
Komentar na gradivo: Univ. v Mariboru, Pedagoška fak., Oddelek za predšolsko vzgojo
Strani: XI, 55 str.
ID: 12228138