magistrsko delo
Laura Kovač (Avtor), Mateja Pšunder (Mentor), Joca Zurc (Komentor)

Povzetek

Namen magistrskega dela je raziskati, kako se romski učenci počutijo v slovenskih osnovnih šolah ter kako zaznavajo svoje odnose z vrstniki in učitelji, pri čemer posebno pozornost namenjamo tudi pojavu medvrstniškega nasilja v šoli. V teoretičnem delu magistrskega dela se najprej osredotočimo na Rome kot posebno etnično skupnost in romske otroke v šoli. Nato opisujemo šolo kot socialni prostor. Pozornost posvetimo počutju in socialnim odnosom v šoli, ki pomembno vplivajo na učno uspešnost otrok. Empirični del magistrskega dela temelji na kvalitativnem pristopu, podatki so pridobljeni s pomočjo delno strukturiranih intervjujev z romskimi učenci in starši, ki živijo v romskih naseljih v Prekmurju in na Dolenjskem. Izsledki raziskave kažejo, da na počutje romskih učencev, ki obiskujejo tretje vzgojno-izobraževalno obdobje osnovne šole, pomembno vplivajo njihovi odnosi z vrstniki in učitelji. Čeprav romski učenci in starši večinoma pripovedujejo o dobrem počutju romskih učencev v šoli ter odnose z vrstniki in učitelji zaznavajo pozitivno, raziskava vseeno osvetli negativne odnose slovenskih vrstnikov in učiteljev do romskih učencev v osnovni šoli. Romski učenci se v šoli soočajo z diskriminacijo na podlagi etnične pripadnosti s strani slovenskih vrstnikov in učiteljev, pogosto so tudi žrtve medvrstniškega nasilja, ki prav tako temelji na njihovi etnični pripadnosti.

Ključne besede

magistrska dela;romski učenci;počutje v šoli;socialni odnosi v šoli;medvrstniško nasilje;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.09 - Magistrsko delo
Organizacija: UM FF - Filozofska fakulteta
Založnik: [L. Kovač]
UDK: 373.3:376-054.57(497.4=214.58)(043.2)
COBISS: 77702147 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 454
Št. prenosov: 189
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: Electronic gradebook from the percpective of teachers, students and parents
Sekundarni povzetek: This thesis' aim is to investigate, with a special focus on peer violence, how Roma pupils feel in Slovenian primary schools and how they perceive their relations with peers and teachers. The theoretical part focuses firstly on the Roma people as a special ethnic community and Roma pupils in school. Secondly, it describes school as a social space. Attention is paid to the well-being and social relations in school, which heavily influence children's learning success. The empirical part is based on the qualitative approach, the information being gathered with the aid of partially structured interviews with Roma pupils and parents who live in Roma settlements in the Prekmurje and Dolenjska region. Results indicate that peer and teacher relations significantly impact the well-being of Roma pupils in the third cycle of primary education. Despite the fact that Roma pupils and their parents often talk about how Roma pupils feel well in school and how they perceive peer and teacher relations as positive, this research highlights Slovenian peers and teachers' negative relations with respect to Roma pupils in primary school. In school, Slovenian peers and teachers discriminate against Roma pupils on the basis of their ethnicity. Furthermore, Roma pupils, due to their ethnicity, are often the victims of peer violence, too.
Sekundarne ključne besede: master theses;Roma pupils;school well-being;social realtions in school;peer violence;Romi;Nasilje pri otrocih;Osnovne šole;Medosebni odnosi;Univerzitetna in visokošolska dela;
Vrsta dela (COBISS): Magistrsko delo/naloga
Komentar na gradivo: Univ. v Mariboru, Filozofska fak., Oddelek za pedagogiko
Strani: X f., 103 str.
ID: 13323485