magistrsko delo
Marko Košuta (Avtor), Mitja Kožuh (Mentor), Simon Schnabl (Član komisije za zagovor), Boris Jerman (Član komisije za zagovor), Klementina Zupan (Komentor)

Povzetek

Magistrska delo je sestavljena iz treh delov. Prvi del, ki je uvodno poglavje, obravnava procesno varnost in varnostno kulturo. Na kratko je predstavljen razvoj procesne varnosti, ki z razvojem industrije postaja čedalje kompleksnejša in pomembnejša. V nadaljevanju sledi razlaga določenih terminov, ki se uporabljajo na področju ocenjevanja tveganja in procesne varnosti. Sledi še poglavje o varnostni kulturi in klimi, kjer sta na kratko predstavljena ta dva koncepta. Predstavljene so še prednosti in ravni varnostne kulture. V drugem delu dela so opisane metode za oceno tveganj. Metode za oceno tveganj so del procesne varnosti nasploh. Področje je izjemno kompleksno, saj so se procesi v industriji v zadnjem stoletju izjemno razvili in povečali. V industriji razvoj nenehno povečuje zahtevnost in pestrost proizvodnje. Opisan je tudi proces vodenja tveganj, ki nam omogoča sistematičen pristop do ocenjevanja. Podane so še definicije nevarnosti in tveganj, pri metodah pa je poudarek na metodah za identifikacijo tveganj. Opisana je tudi zakonodaja s področja procesne varnosti, ki zagotavlja minimalne okvire za zagotavljanje varnosti. Zakonodaja nalaga tudiocenjevanje in spremljanje tveganj ter njihovo odpravljanje oz. zmanjševanje. V tretjem in zadnjem delu so podane iztočnice o kriterijih za izbor ustrezne metode. Predstavljeni so tudi zaključki in ugotovitve s področja metod za oceno tveganj.

Ključne besede

procesna varnost;varnostna kultura;ocena tveganj;izbor metode;magistrska dela;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.09 - Magistrsko delo
Organizacija: UL FKKT - Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo
Založnik: [M. Košuta]
UDK: 331.45(043.2)
COBISS: 115505155 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 51
Št. prenosov: 12
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: Risk assessment methods
Sekundarni povzetek: The master thesis is made of three parts. The first part, which represents the introduction, considers the process safety and safety culture. The process safety development, which is becoming more complex and important with the industry development, is briefly presented. Further on, specific terms used in the field of risk assessment and process safety are explained. Moreover, safety culture and atmosphere are described in short as well the advantages and levels of the safety culture. The second part of the thesis describes the methods for risk assessment. The methods for risk assessment form an integral part of the process safety in general. The field is extremely complex, since the processes in the industry have exceptionally developed and increased. Development in the industrial sector constantly increases the manufacturing complexity and diversity. The risk management process is also described. This process enables a systematic approach to the assessment. There are also some definitions of dangers and risks. The main focus is on the methods for risks identification. The legislation referring to the process safety is described, providing for minimum frameworks for ensuring safety. The legislation also imposes the risks to be assessed, monitored, eliminated or decreased. The third, last part of the thesis contains criteria for selection of an appropriate method. Finally, conclusions and findings in the field of methods for risk assessment are presented.
Sekundarne ključne besede: methods of risk assessment;process safety;selection of a method;Varstvo pri delu;Univerzitetna in visokošolska dela;
Vrsta dela (COBISS): Magistrsko delo/naloga
Študijski program: 1000378
Konec prepovedi (OpenAIRE): 1970-01-01
Komentar na gradivo: Univ. v Ljubljani, Fak. za kemijo in kemijsko tehnologijo, smer Tehniška varnost
Strani: 84 str.
ID: 15692277
Priporočena dela:
, magistrsko delo
, prijava in preiskovanje delovnih nezgod
, vpliv varnostne kulture na uporabo varnostnega pasu