Povzetek

V prispevku opredeljujemo akcijsko raziskovanje kot dejavnik učiteljevega profesionalnega razvoja in kot del procesov zagotavljanja kakovosti dela v vzgojno-izobraževalnih institucijah. Za akcijsko raziskovanje je značilno, da ga izvajajo praktiki, torej učitelji, pogosto s pomočjo šolske svetovalne službe in mentorja, in da je usmerjeno v neposredno izboljšavo prakse. V pričujočem prispevku so analizirane poglavitne značilnosti akcijskega raziskovanja, opisan je model učiteljevega profesionalnega razvoja in predstavljeni so rezultati empirične raziskave, s katero smo ugotavljali, ali se med učitelji, ki imajo izkušnje z raziskovalnim delom, in tistimi, ki takšnih izkušenj nimajo, pojavljajo razlike v njihovi pripravljenosti za sodelovanje v raziskovalnem procesu, in v katerih fazah profesionalnega razvoja so se učitelji najbolj pripravljeni ukvarjati z raziskovanjem.

Ključne besede

akcijsko raziskovanje;učitelji;vzgoja

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 1.01 - Izvirni znanstveni članek
Organizacija: UL PEF - Pedagoška fakulteta
Založnik: Zveza društev pedagoških delavcev Slovenije
UDK: 37.012
COBISS: 7340361 Povezava se bo odprla v novem oknu
ISSN: 0038-0474
Matična publikacija: Sodobna pedagogika
Št. ogledov: 2211
Št. prenosov: 136
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: Action research as part of the processes for assuring work quality in an educational institution
Sekundarni povzetek: In the article we present action research as a factor in the teacher's professional development and as part of processes for ensuring quality in education. Action research is characteristically performed by practitioners, in this case teachers, often with the help of the school counselling service and the mentor, and directly oriented towards an improvement in practice. In the article we analyse the main characteristics of action research and the model of teachers´ professional development. We present the results of empirical research which were used to determine whether there are any evident differences between teachers who have experience in research and those without such experience in terms of their interest in participation in the research process and at which stage of professional development are those teachers who are most prepared to do research.
Sekundarne ključne besede: action research;career development;quality of education;akcijsko raziskovanje;poklicni razvoj;kvaliteta izobraževanja;
URN: URN:NBN:SI
Vrsta dela (COBISS): Delo ni kategorizirano
Strani: str. 48-67
Letnik: ǂLetn. ǂ58
Zvezek: ǂšt. ǂ5
Čas izdaje: 2007
ID: 1737047