magistrsko delo
Nina Pakiž (Avtor), Jana Šelih (Mentor), Roko Žarnić (Član komisije za zagovor), Tomaž Kern (Član komisije za zagovor), Nataša Šuman (Član komisije za zagovor)

Povzetek

V magistrski nalogi smo analizirali, kako poteka implementacija sistemov za vodenje kakovosti (SVK), ki so skladni s standardom SIST ISO 9001:2008, in sistemov za ravnanje z okoljem (SRO), ki so skladni s standardom SIST ISO 14001:2004, v gradbena izvajalska in investitorska podjetja. Pri tem se osredotočamo na slovensko gradbeno tržišče, ki ga lahko v mnogih vidikih štejemo za značilnega predstavnika gradbene industrije članic, ki so se pridružili Evropski Uniji po letu 2004. Za analizo uvajanja SRO v gradbena podjetja smo uporabili metodo intervjuja z izbranim gradbenim podjetjem. S pomočjo spletne ankete smo nadalje ugotavljali stopnjo implementacije SVK in SRO v izvajalskih podjetjih in pri investitorjih. Ugotovljeno je bilo, da imajo investitorji, izvajalci in projektanti podobne poglede na okoljsko problematiko. Zavedajo se problema, zato želijo pri svojem delu vključiti politiko ravnanja z okoljem. Izvajalci se najbolj posvečajo ravnanju z odpadki, ker v tem vidijo največjo priložnost za racionalizacijo stroškov. V spletni anketi je bilo ugotovljeno, da SVK povečuje konkurenčnost podjetij, v intervjuju z izbranim izvajalskim podjetjem pa smo ugotovili, da je že uveden SVK skladen s standardom ISO 9001:2008 dobra osnova za uvedbo SRO, ki je skladen s standardom ISO 14001:2004.

Ključne besede

gradbeništvo;magistrska dela;projekt;ISO 14001;ISO 9001;ravnanje z okoljem;TQM;gradbena industrija;trajnostni razvoj;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.09 - Magistrsko delo
Organizacija: UL FGG - Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
Založnik: [N. Pakiž]
UDK: 69:006.35(100)(043)
COBISS: 7443809 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 2185
Št. prenosov: 683
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: Analysis of implementation of ISO 9001 and 14001 standards in Slovenian construction industry
Sekundarni povzetek: The presented research focuses to the implementation of quality and environmental management standards, that comply to the standards ISO 9001:2008 and ISO 14001:2004, into construction contracting companies and client organisations. It is limited to Slovenia that can be considered as a typical representative of construction industry in countries that joined European Union after 2004. In order to carry out the analysis of EMS implementation for a casy study - selected construction company, the method of interview was used as the research tool. Further, web-based survey was used to determine the level of ISO 14001-compliant EMSs and level of ISO 9001-compliant QMSs in construction contracting companies and client organisations. It was found that the investors, contractors and designers have similar views on environmental issues. They are aware of the problem, so they want their work to include environmental management policy. Contracting companies are mostly concerned with waste management, where they see the greatest opportunity for cost rationalization. In the online survey, it was found that the having standard ISO 9001:2008 increasing the competitiveness of enterprises, in an interview with the selected construction company it was found that it had already implemented of quality, that complay to the standards ISO 9001:2008 a good basis for the introduction environmental management standards, that complay to the standards ISO 14001:2004.
Sekundarne ključne besede: civil engineering;master of science thesis;ISO 14001;ISO 9001;environmental management;TQM;construction industry;sustainable development;
Vrsta datoteke: application/pdf
Vrsta dela (COBISS): Magistrsko delo
Komentar na gradivo: Univ. v Ljubljani, Fak. za gradbeništvo in geodezijo
Strani: XIII, 92 str., 11 str. pril.
ID: 9139815
Priporočena dela:
, diplomsko delo univerzitetnega študija Organizacija in management kadrovsko-izobraževalnih sistemov
, ni podatka o podnaslovu