diplomsko delo
Natalija Kovše (Avtor), Mihaela Koletnik (Mentor)

Povzetek

V krajih občine Oplotnica je vinogradništvo pomembna kmetijska panoga, pri kateri se je v zadnjih desetletjih način dela močno spremenil. Spremembe so vinogradnikom delo sicer olajšale, se je pa zaradi novosti izgubilo veliko običajev, povezanih z delom v vinogradu in s pridelavo ter z uživanjem vina, s tem pa počasi tonejo v pozabo tudi besede za poimenovanje rastlin, orodja, prostorov, opravil, predmetov in pojavov, povezanih z vinogradništvom, vinarstvom, s kletarstvom in sodarstvom. Da starejše vinogradniške besede ne bi prehitro utonile v pozabo, je nastalo diplomsko delo z naslovom Vinogradniško besedje v oplotniškem govoru, v katerem je predstavljena terminologija, ki jo uporabljajo oplotniški vinogradniki. Poleg vinogradniškega besedja, ki je zapisano v praktičnem delu diplomskega dela, so v teoretičnem delu predstavljene zgodovinske in družbeno-geografske značilnosti Oplotnice ter oplotniške turistične točke in objekti. Podan je tudi glasoslovni in oblikoslovni oris oplotniškega govora. Diplomsko delo je tako sestavljeno iz dvanajstih poglavij. Med njimi jedro dela predstavlja osmo poglavje s terminološkim slovarjem oplotniškega vinogradniškega besedja. V slovarju je 399 iztočnic, in sicer so v njem zajete besede iz pomenskega polja vinogradništvo in splošno besedje, ki sta ga v govoru uporabljala informatorja Gregor Vodovnik, vinogradnik iz Gorice pri Oplotnici, in Jože Marčič, sodar iz Lačne Gore. Slovar vsebuje besede, ki so v aktivni rabi, kot tudi besede, ki izginjajo iz vsakodnevne rabe in se jih spomnijo samo še starejši ljudje. Narečno gradivo je zbrano s pomočjo Vprašalnice za vinogradništvo. Besedilo je bilo pripravljeno z vnašalnim sistemom ZRCola (http://ZRCola.zrc-sazu.si), ki ga je na Znanstvenoraziskovalnem centru SAZU v Ljubljani (http://www.zrc-sazu.si) razvil dr. Peter Weiss.

Ključne besede

diplomska dela;dialektologija;štajersko narečje;oplotniški govor;vinogradniško besedje;terminološki slovar;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.11 - Diplomsko delo
Organizacija: UM FF - Filozofska fakulteta
Založnik: [N. Kovše]
UDK: 811.163.6ʼ28(043.2)
COBISS: 22597640 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 974
Št. prenosov: 98
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: Viticultural terminology in Oplotnica
Sekundarni povzetek: Viticulture is an important part of agriculture in the places of the municipality of Oplotnica, where the way of work changed drastically over the last few decades. Changes made the work of winegrowers easier; however, a lot of customs related to the work in vineyards, winemaking and consumption of wine got lost. Consequently, the words related to viticulture, winemaking, cellaring and barrel making such as names of plants, tools, places, chores, objects and occurrences are slowly disappearing. Our thesis, Viticultural Terminology in Oplotnica, in which we present terminology used by winemakers in Oplotnica was made, so that these words would not be forgotten. We present vocabulary related to viticulture in the practical part of the thesis. In addition to that, we also present the historical and socio-geographic characteristics of Oplotnica and its sights and objects in the theoretical part of the thesis. Phonological and morphological characteristics of speech typical for Oplotnica are also given. The thesis contains twelve chapters. The core of the thesis is the eighth chapter which contains a dictionary of viticultural terminology in Oplotnica. There are 399 entries in the dictionary, which were taken from the semantic field of viticulture and general vocabulary used by the two informers, Gregor Vodovnik, who is a winemaker from Gorica pri Oplotnici and Jože Marčič, a barrel maker from Lačna Gora. The dictionary contains words that are in common use as well as the ones that are disappearing from everyday use and are only remembered by the elderly. Dialect material was collected with the help of the dialectological questionnaire, specifically focusing on viticultural terminology. Text was prepared with the help of ZRCola (http://ZRCola.zrc-sazu.si), diacritc text entry system, which was developed by dr. Peter Weiss at the Research centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts in Ljubljana (http://www.zrc-sazu.si).
Sekundarne ključne besede: theses;dialectology;Styrian dialect;Oplotnica speech;viticutural vocabulary;terminological dictionary;
URN: URN:SI:UM:
Vrsta dela (COBISS): Diplomsko delo
Komentar na gradivo: Univ. v Mariboru, Filozofska fak., Oddelek za slovanske jezike in književnosti
Strani: 132 f.
ID: 9170141